Korábbi cikkünkben foglalkoztunk a határon átnyúló átalakulásokkal, melyben említést tettünk arról, hogy az EU számos lépést tett annak érdekében, hogy hasonló helyzetbe hozza azon társaságokat, amelyek a Közösségen belül terveznek átalakulást, egyesülést vagy szétválást végrehajtani. Ennek keretében a 2019. november 27-én elfogadott (EU) 2019/2121 irányelv módosította a határokon átnyúló egyesülésekről szóló (EU) 2017/1132 irányelv rendelkezéseit, megteremtve ezzel a jogszabályi alapot arra, hogy harmonizált szabályok vonatkozzanak a határokon átnyúló átalakulásokra és szétválásokra. A módosítás a belső határok nélküli belső piac célkitűzését kívánta megvalósítani a társaságok számára, melyet össze kívánt egyeztetni a szociális védelem célkitűzésével, ideértve a munkavállalók tájékoztatáshoz és részvételhez való jogát, valamint a tagok és hitelezők védelmét biztosító kiegészítő szabályokat. Az irányelvet 2023. január 31-ig kellett átültetniük a tagállamoknak.
Magyaroroszágon 2022. augusztus 1. napjáig a határon átnyúló egyesüléseket a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló egyesüléséről szóló 2007. évi CXL. törvény szabályozta (Régi Átalakulási Törvény). A Régi Átalakulási Törvényt– tekintettel a fentebb említett EU-s irányelvre – a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló átalakulásáról, egyesüléséről, szétválásáról és egyéb jogharmonizációs célú törvénymódosításról szóló 2021. évi CXXIV. törvény (Új Átalakulási Törvény) 2022. augusztus 1-jével hatályon kívül helyezte.
Az Új Átalakulási Törvény az átalakulásra vonatkozó új szabályok mellett, határokon átnyúló szétválásokra vonatkozó szabályokat állapít meg mind a részleges, mind a teljes szétválás tekintetében. Határokon átnyúló átalakulásnak azt a műveletet tekinti, amelynek során a cégnyilvántartásba bejegyzett társaság a jogi személyiségének megőrzése mellett jogutód nélküli megszűnés – végelszámolás vagy felszámolás – nélkül a társasági formáját a fogadó tagállam joga szerinti tőkeegyesítő társasági formává alakítja át, és legalább a székhelyét a fogadó tagállamba helyezi át. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy Magyarországon bejegyzett kft. a jogi személyisége megtartásával német GmbH-vá alakulhat, fenntartva korábbi jogviszonyait, így pl. az ügyfél szerződéseit, a munkaviszonyt a munkavállalóival vagy egyéb szerződéseit. Hangsúlyozandó, hogy az Új Átalakulási Törvény kizárólag két társasági forma: korlátolt felelősségű társaság vagy részvénytársaság esetén teszi lehetővé a fentebb leírtakat.
Az Új Átalakulási Törvény értelmében magyar székhelyű társaság nem határozhat el határokon átnyúló műveletet és nem vehet részt abban, ha
Az alábbi bekezdésben röviden összefoglaljuk az Új Átalakulási Törvény legfontosabb rendelkezéseit egy magyarországi székhelyű társaság határon átnyúló átalakulása kapcsán: